SEO Hizmeti (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO Nedir ve Önemi Hakkında Bildiklerimiz.

SEO konusunda öncesinden bilgi sahipseniz ve bunun neden önemli olduğu konusunda bilginin öneminin farkındasınız dır. Bu bölümün sonunda Google, Yandex ve Bing’in en iyi uygulamalarına göz atmanızı önerebiliriz. Bu bölümdeki tanımlamalar ilerledikçe temel SEO bilginizi ve güveninizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

SEO nedir?

SEO: “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir.  (Search Engine Optimization), diye de adlandırılmaktadır. Google de arama motoru sonuçlarıyla hem web sitesi trafiğinin kalitesini hem de sitenizin ulaşılabilirliğini artırmaktadır. Adının kısa olmasına rağmen, SEO, arama motorlarının kendileriyle ilgili olduğu kadar insanlarla da ilgilidir. Hal böyle olunca insanların internette ne aradıklarını, aradıkları cevapları, kullandıkları kelimeleri ve aranan kelimenin karşılığında hangi siteye bağlanacağı konusunda büyük önem arz etmektedir. Aranan bir kelimede veya cümlede arama motorunun sitenize yönlendirilmesini istediğimizde bunun gerçekleşmesi için bazı kurallara uymak gerekmektedir. Sunduğunuz çözümleri çevrimiçi olarak arayan kişilerle bağlantı kurmanıza olanak tanır. Hedef kitlenizin amacını bilmek SEO kurallarına göre de dizayn etmek verimli olacaktır. İnternet sitem Google de nasıl yükselir gibi soruların cevabı burada ki kılavuzda, her ikisini de nasıl yapacağınızı öğrenmeniz için çaba sarf edilmiştir.

Arama motoru temel kavramlar

Google de arama motorları cevap makinesi gibidir. Her hangi  içeriğin sorgunuza yanıt verme olasılığının en yüksek olduğunu belirlemek için milyarlarca içerik parçasını tararlar ve binlerce faktörü değerlendirirler. Google Arama Motorları tüm bunları, “tarama ve dizin oluşturma” olarak bilinen bir işlemle Internet’teki mevcut tüm içeriği (web sayfaları, PDF’ler, resimler, videolar, vb.) keşfederek ve kataloglayarak, ardından “sıralama” olarak adlandırdığımız bir işlemdeki sorguyla ne kadar iyi eşleştiğine göre sıralayarak yapar. Diğer sonraki bölümde tarama, indeksleme ve sıralamayı daha ayrıntılı olarak ele alacağız. Mesela hangi arama sonuçları “organik” tir? Önceden de söylediğimiz gibi, organik arama sonuçları, etkili SEO yoluyla kazanılan, ödenmeyen (yani reklam olmayan) sonuçlardır.

Bu durumların fark edilmesi kolaydı, reklamlar bu şekilde açıkça etiketlendi ve kalan sonuçlar genellikle altlarında listelenen “10 mavi link” şeklini aldı. Fakat aramanın değişme şekliyle günümüzde organik sonuçları nasıl tespit edebiliriz? Yine şimdiki zamanda genellikle “SERP” ler olarak adlandırılan arama motoru sonuç sayfaları, önceden gördüğümüzden daha fazla reklam ve daha dinamik organik sonuç biçimleriyle (“SERP özellikleri” olarak adlandırılır) doludur. SERP özelliklerinin bazı örnekleri özellikli snippet’lerdir (cevap kutularıdır), İnsanlar ayrıca kutulara, karusel resimlere vb. sorarlar. İnsanların büyük ölçüde ne aradığına bağlı olarak yeni SERP özellikleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Mesela “Denver hava durumu” için arama yaparsanız, bu tahmine sahip olabilecek bir siteye link yerine doğrudan SERP’de Denver şehri için bir hava durumu tahmini görürsünüz. Diyelim  “pizza Denver” için arama yaparsanız, Denver pizza yerlerinden oluşan bir “yerel paket” sonucu görürsünüz. Bu kullanışlı, değil mi?

Arama ağı amotorlarının reklamlardan para kazandığını hatırlamak önemlidir. Hedefleri arama yapanların sorgularını (SERP’ler içinde) daha iyi çözmek, arama yapanların geri gelmesini sağlamak ve onları daha uzun süre SERP’lerde tutmaktır. Arama yaparken Google’daki bazı SERP özellikleri organiktir ve SEO’dan etkilenebilir. Genelde bunlar, öne çıkan snippet’leri (bir kutu içinde yanıt görüntüleyen, tanıtılan bir organik sonuç) ve ilgili soruları (diğer adıyla “Kullanıcılar Bunu da Sordu” kutuları) içerir. Paralı reklam olmasalar da genellikle SEO’dan etkilenmeyen birçok başka arama özelliği olduğunu belirtmekte fayda var. Fakat  özellikler genellikle Wikipedia, WebMD ve IMDb gibi tescilli veri kaynaklarından elde edilen verilere sahiptir.

Neden SEO önemlidir?

Paralı reklamlar, sosyal medya ve diğer çevrimiçi platformlar web sitelerine trafik oluşturabilirken, çevrimiçi trafiğin çoğunluğu arama motorları tarafından yönlendirilir. Google aramalarında yükselme, Organik arama sonuçları daha fazla dijital mülkü kapsar, bilgili arama yapanlar için daha güvenilir görünür ve ücretli reklamlardan çok daha fazla tıklama alır. Örnek, tüm ABD aramalarında, insanların yalnızca ~%2,8’i ücretli reklamlara tıklıyor. Kısaca: SEO, hem mobil hem de masaüstünde PPC’den ~ 20 kat daha fazla trafik fırsatına sahiptir. Aynı zamanda SEO doğru bir şekilde kurulduğunda zaman içinde temettü ödemeye devam edebilen tek çevrimiçi pazarlama kanallarından biridir.

Doğru aranan anahtar kelimeler için sıralamayı hak eden sağlam bir içerik sağlarsanız, trafiğiniz zamanla çığ gibi büyüyebilir, oysa reklamların sitenize trafik göndermek için sürekli finansmana ihtiyacı vardır. Google arama motorları giderek daha akıllı hale geliyor, ancak yine de yardımımıza ihtiyaçları var. Web Sitenizi optimize etmek, içeriğinizin uygun şekilde dizine eklenebilmesi ve arama sonuçlarında görüntülenebilmesi için arama motorlarına daha iyi bilgiler sunmanıza yardımcı olur.

SEO Uzmanından Yardım

Eğer sitenizin yapımı ve tasarımı yapılırken uzman özgün bir tasarım ile yaptırır iseniz ve SEO kurallarına göre yapılmış ise sorun yok siteniz aramalarda çıkacaktır. Google de Bant genişliğinize, öğrenme isteğinize ve web sitenizin/sitelerinizin karmaşıklığına bağlı olarak, bazı temel SEO’ları kendiniz yapabilir veya bir uzmanın yardımını tercih edeceğinizi bilmelisiniz. İki  şekilde de olur! Uzman yardımı arıyorsanız, birçok ajansın ve danışmanın “SEO hizmetleri sağladığını” bilmek önemlidir, ancak kalite açısından büyük farklılıklar gösterebilir. İyi bir SEO’cu nun nasıl seçileceğini bilmek size çokça zaman ve para kazandırabilir. Bu nedenle yanlış SEO teknikleri sitenize yardımcı olmaktan çok zarar verebilir.

Bizler ve ajansımız  sizin adınıza çalışmalarını güçlendirmek için SEO araçlarını kullanan, önerilen bir ajans ortakları listesi de sağlıyoruz!  “White Hat” ve “Black Hat” SEO “White Hat SEO”, insanlara daha fazla katkı sağlamak için birincil odak noktası olan arama motoru kuralına uyan SEO teknikleri, en iyi uygulamaları ve stratejileri ifade eder. “Black Hat SEO”, arama motorlarını kandırmaya çalışan teknikleri ve stratejileri ifade eder. Black Hat SEO işe yarayabilir, ancak web sitelerini cezalandırılma ve/veya dizine eklenmeme (arama sonuçlarından kaldırılma) açısından büyük risk altına sokar ve etik sonuçları vardır. Cezalandırılmış web sitelerinin iflas etmiş işletmeleri bulunmaktadır. Bu, bir SEO uzmanı veya ajansı seçerken çok dikkatli olmanın başka bir nedenidir.

Arama motorları SEO sektörü ile benzer hedefleri paylaşıyor Arama motorları başarılı olmanıza yardımcı olmak ister. Aslında, Google’ın kendi SEO başlangıç kılavuzumuza çok benzeyen bir Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Kılavuzu bile var! Ayrıca SEO topluluğunun çabalarını oldukça destekliyorlar. Unbounce, MNsearch, SearchLove ve Moz’un kendi Mozcon’u gibi dijital pazarlama konferansları düzenli olarak büyük arama motorlarından mühendisleri ve temsilcileri cezbetmektedir. Google, Webmaster Merkezi Yardım Forumu aracılığıyla ve ofis saatlerinde canlı Hangout’lara ev sahipliği yaparak web yöneticilerine ve SEO’lara yardımcı olur. (Bing, ne yazık ki, 2014’te Webmaster Forumlarını kapattı.) Webmaster yönergeleri arama motorundan arama motoruna değişiklik gösterse de temel ilkeler aynı kalır: Arama motorlarını kandırmaya çalışmayın. Bunun yerine, ziyaretçilerinize harika bir çevrimiçi deneyim sunun. Bunu yapmak için arama motoru yönergelerini izleyin ve kullanıcı amacını yerine getirin.

Webmaster Google Yönergeleri

Temel prensipler:

 • Web Sayfaları arama motorları için değil, öncelikle kullanıcılar için yapın.
 • Site kullanıcılarınızı aldatmayın.
 • Google arama motoru sıralamalarını iyileştirmeye yönelik hilelerden kaçının.

İyi bir kural, bir web sitesine ne yaptığınızı bir Google çalışanına açıklama konusunda

kendinizi  rahat hissedip hissetmediğinizdir. Başka bir yararlı test, “Bu, kullanıcılarıma

yardımcı  olur mu? Arama motorları olmasaydı bunu yapar mıydım?”

 • Web sayfanızı özgün benzersiz, değerli veya ilgi çekici kılan şeyleri düşünün.

Kaçınılması gerekenler :

 • Kopya ve Otomatik olarak oluşturulan içerik
 • Başka link şemalarına katılmak
 • Genelde orijinal içeriği çok az olan veya hiç olmayan sayfalar oluşturma (başka bir yerden kopyalanmış)
 • Google de gizleme-arama motoru tarayıcılarına ziyaretçilerden farklı içerik gösterme uygulaması.
 • Metinleri yazarken gizli metin ve bağlantılar
 • Site giriş sayfaları-trafiği web sitenize yönlendirmek için belirli aramalar için iyi sıralanmak üzere oluşturulmuş sayfalar.

Webmaster Bing Yönergeleri

Temel prensipler:

 • İnternet Sitenizde net, derin, ilgi çekici ve bulması kolay içerik sağlayın.
 • Makale ve Sayfa başlıklarını net ve alakalı tutun.
 • Uygun Linkler, popülerliğin bir işareti olarak kabul edilir ve Bing, organik olarak büyüyen linkleri ödüllendirir.
 • Bağlantılar Sosyal etki ve sosyal paylaşımlar olumlu sinyallerdir ve uzun vadede organik olarak nasıl sıralanacağınızı etkileyebilir.
 • Gerçekten olumlu, faydalı bir kullanıcı deneyiminin yanı sıra sayfa hızı da önemlidir.
 • Web sitenizin Bing’in içeriği daha iyi anlayabilmesi için görüntüleri tanımlamak için alt niteliklerini kullanın.

Kaçınılması gerekenler:

 • Çok Zayıf içerik, çoğunlukla reklamlar veya bağlı kuruluş linlerini gösteren veya ziyaretçileri başka sitelere yönlendiren sayfalar iyi sıralanmayacaktır.
 • Mesela Link satın alma, link şemalarına katılma gibi gelen bağlantıların sayısını ve yapısını şişirmeyi amaçlayan kötüye kullanımlı link taktikleri, indekslemenin kaldırılmasına yol açabilir.
 • Düzgün temiz, özlü, anahtar kelime içeren URL yapılarının yerinde olduğundan emin olun. Dinamik parametreler URL’lerinizi kirletebilir ve yinelenen içerik sorunlarına neden olabilir.
 • Bağlantı URL’lerinizi açıklayıcı, kısa, mümkünse anahtar kelime açısından zengin yapın ve harf olmayan karakterlerden kaçının.
 • Programlarda Javascript/Flash/Silverlight’ta linkleri gömmek; içeriği de bunlardan uzak tutun.
 • Makalede Yinelenen içerik
 • Aranan anahtar kelime doldurma
 • Saklama-arama motoru tarayıcılarına ziyaretçilerden farklı içerik gösterme uygulaması.
 • Genel ve yerel işletmenizi Google’da temsil etmeye yönelik yönergeler
 • Genellikle SEO çalışması yaptığınız işletme yerel olarak çalışıyorsa, bir mağazanın dışında veya hizmet vermek için müşterilerin bulunduğu yerlere gidiyorsa, bir Google My Business girişi için uygundur. Bunlar gibi yerel işletmeler için Google, bu girişleri oluştururken ve yönetirken yapmanız ve yapmamanız gerekenleri yöneten yönergelere listelemiştir.

Temel prensipler:

 • Web sitenizle ilgili Google My Business dizinine dahil edilmeye uygun olduğunuzdan emin olun; ev adresiniz olsa bile fiziksel bir adresiniz olmalı ve müşterilere bulunduğunuz yerde (perakende satış mağazası gibi) veya onlarınkinde (tesisatçı gibi) yüz yüze hizmet vermelisiniz.
 • Web sitede Adı, adresi, telefon numarası, web sitesi adresi, işletme kategorileri, çalışma saatleri ve diğer özellikler dahil olmak üzere yerel işletme verilerinizin tüm yönlerini dürüst ve doğru bir şekilde sunun.

Kullanıcıyı doyurmak

Google Arama motorlarını sizi daha üst sıralara çıkarmak için kandırmak amacıyla bu yönergeleri ihlal etmek yerine, kullanıcı amacını anlamaya ve yerine getirmeye odaklanın. Birisi bir şey aradığında, arzu edilen bir sonuca ulaşmak ister. İster bir cevap, ister konser biletleri veya bir kedi fotoğrafı olsun, istenen içerik onların “kullanıcı amacı”dır.

Yaygın kullanıcı amaçları :

 • Daha çok bilgilendirici: Bilgi aranıyor. Örnek: “Fotoğrafçılık için en iyi dizüstü bilgisayar türü hangisidir?”
 • Arama Gezinme: Belirli bir web sitesi aranıyor. Örnek: “Apple”
 • Web den Alım-Satımsal: Bir şey satın almak için arama yapmak. Örnek: “MacBook Pro’larda iyi fırsatlar”
 • Kişinin istediği anahtar kelimeyi/kelimeleri Google’da arayarak ve mevcut SERP’i değerlendirerek kullanıcı amacına bir göz atabilirsiniz. Örneğin, bir fotoğraf karuseli varsa, o anahtar kelimeyi arayan kişilerin fotoğrafları araması çok olasıdır.
 • En üst sıradaki rakiplerinizin sağladığı sizin şu anda sağlamadığınız içeriği değerlendirin. Web sitenize nasıl 10 kat daha fazla değer sağlayabilirsiniz?
 • Web Sayfanızla alakalı, yüksek kaliteli içerik sağlamak, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacak ve daha da önemlisi, çevrimiçi kitlenizde itibar ve güven oluşturacaktır.
 • İşte bunlardan herhangi birini yapmadan önce, stratejik bir SEO planı yürütmek için web sitenizin hedeflerini anlamanız gerekir.
 • Web sitenizin müşterilerinizi hedeflerini bilin
 • Tüm web sitesi farklıdır, bu nedenle belirli bir sitenin iş hedeflerini gerçekten anlamak için zaman ayırın. Bu, yalnızca SEO’nun hangi alanlarına odaklanmanız gerektiğini, dönüşümleri nerede izleyeceğinizi ve karşılaştırma ölçütlerini nasıl belirleyeceğinizi belirlemenize yardımcı olmayacak, aynı zamanda müşteriler, patronlar vb. ile SEO projelerini müzakere etmek için konular oluşturmanıza da yardımcı olacaktır.
 • Google de SEO yatırımının getirisini ölçmek için KPI’larınız (Temel Performans Göstergeleri) ne olacak? Daha basit olarak, organik arama çabalarınızın başarısını ölçmek için ölçütünüz nedir? Bu kadar basit olsa bile belgelenmesini isteyeceksiniz

Başlamanıza yardımcı olacak Pratik çözümler.

İşletmenizin yerel bir bileşeni varsa, Google My Business listeleriniz için de KPI’lar tanımlamak isteyeceksiniz.

Bunlar şunları içerebilir:

 • Google de Arama için tıklamalar
 • Aramdan sonra Web sitesine tıklamalar
 • Ulaşım için yol tarifi için tıklamalar
 • Google de “Sıralama” ve “trafik” gibi şeylerin KPI listesinde olmadığını fark etmiş olabilirsiniz.
 • Ayrıca “Ama bir dakika!”, “Buraya SEO hakkında bilgi almaya geldim çünkü sıralamama ve trafik almama yardımcı olabileceğini duydum ve bana bunların önemli hedefler olmadığını mı söylüyorsun?” diyorsun.
 • Doğru duydunuz. SEO, web sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına ve sonuç olarak web sitenize daha fazla trafik çekmesine yardımcı olabilir. Yalnızca sıralama ve trafik bir sonuca ulaşmanın bir yoludur.
 • Sitenize kimse tıklamıyorsa sıralamada çok az fayda sağlar ve bu trafik daha büyük bir iş hedefine ulaşmıyorsa trafiğinizi artırmaya çok az faydası vardır.
 • Mesela Örneğin, bir potansiyel müşteri oluşturma sitesi işletiyorsanız, şunları tercih ederdiniz:
 • Aylık 1000 ziyaretçi, 3 kişi iletişim formu mu dolduruyor? veya…
 • Aylık 300 ziyaretçi, 40 kişi iletişim formu mu dolduruyor?
 • Dönüşüm amacıyla sitenize trafik çekmek için SEO kullanıyorsanız, ikincisini seçeceğinizi umuyoruz! SEO’ya başlamadan önce, iş hedeflerinizi belirlediğinizden emin olun, ardından bunları gerçekleştirmenize yardımcı olması için SEO’yu kullanın-tam tersi değil.
 • SEO, makyaj metriklerinden çok daha fazlasını gerçekleştirir. İyi yapıldığında, gerçek işletmelerin başarıları için gerçek hedeflere ulaşmalarına yardımcı olur.
 • Bu kılavuz, SEO çabalarınızda daha fazla veri odaklı olmanıza yardımcı olacaktır. Her yere gelişigüzel ok atmak (ve arada bir şanslı olmak) yerine, daha az okun arkasına daha fazla tahta koyacaksınız.
 • Bir yay (ve biraz kahve) alın; Chapter 2’ye (Arama Motorları Nasıl Çalışır – Tarama, Dizin Oluşturma ve Sıralama) başlayalım.

Seo nedir, Google de nasıl yükselirim, Google de üst sıralara çıkma, Seo hizmeti nasıl alırım, arama motorunda yükselme, Google de yukarı sıralara çıkma, Google Seo hizmeti, İstanbul Google Seo hizmeti, Siteyi üst sıraya çıkarma, Sitemi Google de nasıl yükseltirim, İstanbul Seo hizmeti, Seo kaç para, Seo firması telefon, Seo iletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.